Dzisiaj aż 13,496 dzieciaków dzięki wsparciu osób takich jak Ty znajdzie darmowe książki na Wolnych Lekturach.
Dołącz do Przyjaciół Wolnych Lektur i zapewnij darmowy dostęp do książek milionom uczennic i uczniów dzisiaj i każdego dnia!

Przekaż 1,5%

Przekaż 1,5% podatku na Wolne Lektury KRS 00000 70056
Ufunduj darmowe książki dla tysięcy dzieciaków.
WIĘCEJ

Konkurs poetycki "prz[...]szłość"

Wyniki konkursu

Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnęliśmy konkurs „prz[…]szłość”! Do konkursu zgłoszonych zostało prawie 240 wierszy, które zostały ocenione w dwóch kategoriach: prz[e]szłość i prz[y]szłość.

Jury w składzie Joanna Mueller, Grzegorz Uzdański i Jarosław Lipszyc przyznali nagrody następującym osobom:

prz[e]szłość:
1. Mira Król
2. Maria Cyranowicz
3. Bartosz Dłubała

prz[y]szłość:
1. Raban Nowakowskie
2. Aleksandra Kasprzak
3. Lula Sarnia

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Wybór najlepszych utworów był bardzo trudny, bo otrzymaliśmy wiele wspaniałych tekstów. Nagrodzone wiersze już wkrótce pojawią się w bibliotece Wolne Lektury. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

UWAGA! Przedłużamy nabór zgłoszeń do konkursu do 13 listopada 2022 do godz. 23:59.

Żyjemy w niespokojnych czasach. Po latach względnego spokoju i dobrobytu wkroczyliśmy w epokę rozpędzającej się katastrofy klimatycznej, epidemii która pozrywała więzi społeczne, konfliktów militarnych odbywających się na naszym progu, nawarstwiających się kryzysów ekonomicznych, energetycznych i żywnościowych. Pesymiści twierdzą, że świat już teraz przemierza czterech jeźdźców apokalipsy - głód, zaraza, wojna i śmierć – i prędko stąd nie odjadą. Optymiści szukają w potokach informacyjnych iskierek dobrych wieści. Gdzie w tym nagle odmienionym świecie szukamy kotwic, wiążących nas z realnością? Jaki kurs wytyczamy sobie, naszym bliskim, światu? W konkursie „prz[...]szłość” chcemy przejrzeć się jak w lustrze: ujrzeć nasze zbiorowe nadzieje i strachy, wybory moralne i pragmatyczne, nagłe zmiany perspektyw i stare rytuały, rolę dziedzictwa kultury i wizje przyszłości. Co z nami było, i co z nami będzie. Zapraszamy do udziału.

Przesłane do konkursu wiersze ocenią Joanna Mueller, Grzegorz Uzdański i Jarosław Lipszyc.

Joanna Mueller – poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), Waruj (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy Piraci dobrej roboty (2017) oraz bajek kamishibai (Szkoła Czi-Tam, Niewidka i Zobaczysko) i w formie multimedialnej (Hurra, cyrk!). Współredaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016), członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Wykładowczyni Mistrzowskiej Szkoły Poezji Wolnych Lektur 2022.

Grzegorz Uzdański – twórca strony z pastiszami „Nowe wiersze sławnych poetów”, które ukazały się w wydaniu książkowym w 2021 roku; improwizator w Resorcie Komedii; autor powieści Wakacje (2016) i Zaraz będzie po wszystkim (2019). W 2021 wydał książkę Wypiór, za którą otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Wykładowca Szkoły Poezji Wolnych Lektur w roku 2021 i 2022.

Jarosław Lipszyc – prezes fundacji Nowoczesna Polska od 2007 r. Przed pracą w fundacji wieloletni dziennikarz, poeta i muzyk, aktualnie aktywny propagator nowoczesnej edukacji oraz wolnej kultury. Autor koncepcji portalu „Włącz Polskę” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Bierze aktywny udział merytoryczny we wszystkich projektach Fundacji, prowadzi szkolenia dla nauczycieli oraz liczne wystąpienia i wykłady związane z nowoczesnymi technologiami, edukacją oraz prawem internetowym.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy od 4 października do 10 listopada 2022 do godz. 23:59.


Warunki udziału w konkursie

* Uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 18 rok życia, dowolnego obywatelstwa i zamieszkałe w dowolnym kraju.
* Uczestnictwo w Konkursie jest nieodpłatne.
* Uczestnictwo w Konkursie polega na przesłaniu utworu poetyckiego własnego autorstwa w języku polskim o objętości nie przekraczającej 200 wersów.
* Autor może zgłosić maksymalnie 2 różne utwory. Utwory będą oceniane rozłącznie.
* Podczas zgłaszania do Konkursu Uczestnik musi wypełnić obowiązkowy Formularz znajdujący się poniżej.
* Do zgłoszenia należy dołączyć plik tekstowy (txt, odt, doc, docx, rtf) z Utworem, który zgłasza się do Konkursu.
* Na Utwór do Konkursu należy obowiązkowo udzielić Licencji Wolnej Sztuki 1.3 (treść licencji jest dostępna pod adresem: https://artlibre.org/licence/lal/pl/), poprzez zawarcie w pliku z Utworem następującej formułki „W przypadku otrzymania nagrody lub wyróżnienia w Konkursie wyrażam zgodę na publikację utworu na Licencji Wolnej Sztuki 1.3”. Brak takiej adnotacji uniemożliwi przyznanie nagrody.
* Każdy z Utworów zgłoszonych do Konkursu musi stanowić indywidualną i oryginalną twórczość uczestnika. * Jury przyzna nagrody rzeczowe za I, II i III miejsce.

Przed zgłoszeniem się do konkursu zapoznaj się z Regulaminem.

Zainteresowanych poezji i chcących dowiedzieć się, jak napisać dobry wiersz, zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Mistrzowskiej Szkoły Poezji, która rozpoczęła się 4 października i potrwa do połowy grudnia. Podczas wykładów posłuchamy o ekopoetyce, awangardzie, retoryce, będziemy interpretować wiersze polskich i zagranicznych poetów i poetek. Podczas trzeciej edycji kursu o poezji opowiadać będą Julia Fiedorczuk, Joanna Mueller, Grzegorz Uzdański, dr Artur Hellich i dr Paweł Kozioł. Zapisani uczestnicy biorą udział w spotkaniach na żywo z możliwością zadawania pytań i komentowania. Wciąż przyjmujemy zgłoszenia uczestnictwa. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegóły: tutaj.


Dokumenty do pobrania:

Regulamin konkursu poetyckiego "prz[...]szłość".

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych.

Polityka prywatności.

Kontakt

Wszystkie pytania prosimy kierować na adres: paulina.choromanska@nowoczesnapolska.org.pl.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN

Formularz zgłoszeniowy

FORMULARZ ZAMKNIĘTY